WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII ŚWIĘTEGO MARCINA
W WIŚNIOWEJ


 1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli niedziela Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.
  Dziś także przypada rocznica śmierci największego Polaka w historii naszego Narodu – Jana Pawła II. A ponieważ za łaską Stwórcy osiągnął koronę świętości polecajmy Jego opiece i modlitewnemu wsparciu cały nasz naród i każdego z nas. ŚW JANIE PAWLE …MÓDL SIĘ ZA NAMI…
  Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
 2. Wstępem do tych dni może stać się zapowiadany spektakl pod tytułem „Oskarżenie Nieśmiertelnego”, który będzie można zobaczyć dziś o godzinie 18:00 w sali GOKiS-u. Serdecznie zapraszamy.
 3. Nasze świętowanie rozpoczynamy od Spowiedzi przedświątecznej, która przypada w najbliższy poniedziałek, tj. jutro. To pierwszy dzień Wielkiego tygodnia. Będzie obecnych około 10 księży po to, by wszyscy mogli wyspowiadać się bez dłuższych kolejek.
  • Przed południem, od godziny 8:00 do 9:45 oraz od 10:30 do 11:45 szczególnie zapraszamy wszystkich emerytów, rencistów i tych, którzy akurat wtedy nie są w pracy.
  • Po południu zaś, od godziny 14:00 do 15:30 i od 16:15 do 18:00 i tu zapraszamy dzieci i młodzież szkolną.
  • W długich kolejkach, oczekując na spowiedź, można będzie postać (jeśli ktoś koniecznie musi) w Dobczycach w środę przez cały dzień, bądź w Stadnikach czy Szczyrzycu.
  • W naszej parafii podczas Triduum Paschalnego będziemy posługiwać w konfesjonale godzinę przed nabożeństwami w miarę naszych możliwości. Jest nas księży o jednego mniej niż w ubiegłym roku, więc te możliwości nam się trochę ograniczyły.
 4. We wtorek nawiedzimy chorych:
  • od 1100 Wierzbanowa, Kobielnik i Poznachowice Dolne;
  • od 1430 Wiśniowa.
 5. We Wielki Czwartek celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa Mszą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ciemnicy. Adoracja potrwa do godziny 24:00.
 6. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela.
  • Nie korzystamy z muzyki rozrywkowej, telewizji czy internetu. Dla tych, którzy nie włączyli się do parafialnego postu „ o chlebie i wodzie” to okazja, by jeszcze to zrobić.
  • O godzinie 10:00 tradycyjna już droga Krzyżowa „Na Księżą Górę”, w której swoją modlitwą obejmiemy wszystkich chorych i cierpiących i tych, co się nimi opiekują.
  • O godzinie 15:00 droga Krzyżowa, i od tej godziny staramy się rozpocząć nasze świętowanie. Odkładamy już prace niekonieczne lub przynajmniej te na zewnątrz wykonywane.
  • Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa przez całą noc.
  • O godzinie 22:00 czuwanie poprowadzi schola.
  • Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
  • W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 7. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godzinie 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  • W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego przeżyjemy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny od godziny 9:00 do 13:00 co pół godziny (9:00, 9:30, 10:00, 10:30 itd.).
  • Błogosławieństwo pokarmów będzie tylko w kościele parafialnym.
  • W Wielką Sobotę nie ma spowiedzi.
  • Bardzo serdecznie prosimy druhów strażaków z naszych parafialnych jednostek o czuwanie, jak co roku, przy grobie pańskim.
  • Świętowanie zmartwychwstania rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godzinie 19:00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich wigilii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.
 8. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę o godzinie 6:00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godzinie 9:00 11:00 i już(!) 18:00.
 9. W poniedziałek wielkanocny Msze święte jak w każdą niedzielę. Msze popołudniowe o godzinie 18:00.
 10. Z naszych spraw gospodarczych:
  • Bardzo gorąco dziękujemy naszym parafianom za ubiegłotygodniowe wiosenne prace w parku przy naszej świątyni.
  • „Bóg zapłać” za odrestaurowanie klombów kwietnikowych na zewnątrz naszej świątyni.
  • W tym tygodniu wrócił także do nas blisko 70 letni zegar, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi kilka tygodni temu. „Bóg zapłać” ofiarodawcom, którzy sfinansowali i zorganizowali naprawę i renowację tego elementu wystroju naszej świątyni.
  • Zostały odświeżone i ponownie zainstalowane ławki wokół naszej świątyni. Składam serdeczne podziękowania za zorganizowanie tej pracy i jej wykonanie stałej już grupie naszych parafian.
 11. Składamy serdeczne Bóg zapłać rodzinom troszczącym się o czystość naszej świątyni w minionym tygodniu. Na nadchodzący czas powierzamy tę troskę mieszkańcom Wiśniowej – „Kowalówka”, czyli:
  • Kowal 740,
  • Kowal 476,
  • Kowal 94,
  • Kowal 696,
  • Cienkosz 799,
  • Kus 249.
   Bardzo byśmy prosili, by tym razem wyjątkowo sprzątanie świątyni było w sobotę od godziny 14:00, a więc po zakończeniu poświęcenia pokarmów.

Opublikowano przez w dniu 2 kwietnia 2023 w Ogłoszenia parafialne