Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. [Jk 5, 14-15]
Choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności. Każda choroba może łączyć się z przewidywaniem śmierci. (KKK 1500)
Współczucie Chrystusa dla chorych i liczne uzdrowienia z różnego rodzaju chorób są wymownym znakiem, że “Bóg łaskawie nawiedził lud swój” (Łk 7,16) i że Królestwo Boże jest bliskie. Jezus ma nie tylko moc uzdrawiania, lecz także moc przebaczania grzechów. Przyszedł, by uleczyć całego człowieka, duszę i ciało; jest lekarzem, którego potrzebują chorzy. Jego współczucie dla wszystkich cierpiących posuwa się tak daleko, że Jezus utożsamia się z nimi: “Byłem chory, a odwiedziliście Mnie” (Mt 25, 36). Jego szczególna miłość do ludzi dotkniętych słabością nie przestaje w ciągu wieków pobudzać chrześcijan do specjalnej troski o tych, którzy cierpią na ciele i duszy. Znajduje się ona u podstaw podejmowania niestrudzonych wysiłków, by ulżyć im w cierpieniu. (KKK 1503)
Namaszczenie chorych “nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości”. (KKK 1514)
Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament. W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia. Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się słabość. (KKK 1515)
Wiatyk
Tym, którzy kończą swoje ziemskie życie, Kościół poza namaszczeniem z chorych ofiaruje Eucharystię jako wiatyk. Przyjęcie Komunii Ciała i Krwi Chrystusa w chwili przejścia do Ojca ma szczególne znaczenie i wagę. Zgodnie ze słowami Pana Eucharystia jest zaczątkiem życia wiecznego i mocy zmartwychwstania: “Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 54). Jako sakrament Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, jest ona sakramentem przejścia ze śmierci do życia, przejścia z tego świata do Ojca. (KKK 1524)
Podobnie jak sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii konstytuują jedność nazywaną “sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego”, tak można powiedzieć, że pokuta, namaszczenie chorych i Eucharystia jako wiatyk, gdy życie chrześcijańskie osiąga swój kres, są “sakramentami, które przygotowują do Ojczyzny”, lub sakramentami, które stanowią zakończenie ziemskiej pielgrzymki. (KKK 1525)
Sakrament w parafii
Sakrament ten jest udzielany tylko osobom w podeszłym wieku, lub które chorują przez dłuższy czas na poważną chorobę. Namaszczenie chorych najczęściej jest udzielane po wezwaniu kapłana, może zostać udzielone podczas posługi sakramentalnej przed Uroczystością Bożego Narodzenia i Świętami Wielkanocnymi (informacje o zapisach podczas ogłoszeń parafialnych). Ponadto, sakrament ten jest zbiorowo udzielany co roku na Mszy św. w trakcie rekolekcji wielkopostnych. Data Mszy św. jest podawana tydzień wcześniej podczas ogłoszeń parafialnych.
Nie udziela się tego sakramentu osobom zmarłym lub osobom świadomie i jawnie trwającym w grzechu ciężkim!
Wiatyk jest udzielany po wezwaniu księdza.
Słowo Boże na dziś
Aby przeczytać czytania, kliknij w link "niezbędnik katolika niedziela", a na nowo otwartej stronie kliknij w "Czytanie na dziś".
Intencje mszalne
“Z intencji pogrzebowych (zamawianych podczas pogrzebu):
pięć intencji zamawianych od najbliższej rodziny są celebrowane w naszym kościele, o czym informujemy w czasie ogłoszeń parafialnych lub na stronie;
czas odprawienia pozostałych intencji pogrzebowych nie przekracza 12 miesięcy, są one odprawiane w parafiach, gdzie kapłani mają możliwość sprawowania Mszy świętych indywidualnych. Więcej informacji na ten temat u księdza Proboszcza.
Na tej stronie zamieszczane są zdjęcia z publicznych uroczystości. Jeśli ktoś nie wyraża zgody na upublicznianie swojego wizerunku prosimy o kontakt na adres: admin@parafia-wisniowa.pl. Zapewniamy, że takie zdjęcie zostanie niezwłocznie usunięte.
Jednocześnie prosimy, aby nie kopiować i nie przekazywać dalej zarówno zdjęć jak i tekstów.
Z życia parafii
Statystyka odwiedzin strony
Liczba użytkowników online
0
Odwiedzin
dziś
Odwiedzających
dziś
14
9
Odwiedzin
wczoraj
Odwiedzających
wczoraj
797
184
Odwiedzin w ciągu 7 dni
Odwiedzających w ciągu 7 dni
2534
709
Odwiedzin w ciągu 30 dni
Odwiedzających w ciągu 30 dni
9065
2886
Odwiedzin w ciągu
365 dni
Odwiedzających w ciągu
365 dni
150865
44269
Wszystkich
odwiedzin
Wszystkich odwiedzających
1037107
257488
Wyszukaj wpis
Archiwum wpisów
Kategorie
Na tej stronie zamieszczane są zdjęcia z publicznych uroczystości. Jeśli ktoś nie wyraża zgody na upublicznianie swojego wizerunku prosimy o kontakt na adres: admin@parafia-wisniowa.pl. Zapewniamy, że takie zdjęcie zostanie niezwłocznie usunięte.
Jednocześnie prosimy, aby nie kopiować i nie przekazywać dalej zarówno zdjęć jak i tekstów.
Korzystanie z witryny parafia-wisniowa.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.