WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII ŚWIĘTEGO MARCINA
W WIŚNIOWEJ


 1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.
  Dziś przed kościołem kiermasz prowadzi stowarzyszenie hospicyjne „Bądźmy Razem” z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby chorych i potrzebujących.
 2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, największej tragedii narodu Polskiego w powojennej Polsce i dokonanej największej zdrady wobec naszej Ojczyzny. Pamiętajmy w modlitwach o tych, którzy wówczas zginęli.
 3. Spowiedź przedświąteczna w poniedziałek. To pierwszy dzień wielkiego tygodnia. Będzie obecnych 8 – 10 księży, po to, by wszyscy mogli wyspowiadać bez dłuższych kolejek.
  • od godziny 8:00 do 10:00 od 10:45 do 11:45 – przed południem zapraszamy wszystkich emerytów rencistów i tych co ruszą do pracy po południu,
  • od godziny 14:00 do 15:30 – i tu zapraszamy dzieci młodzież szkolną,
  • od 16:15 do 18:00.
   W długich kolejkach oczekując na spowiedź można postać (jeśli ktoś koniecznie musi) w Dobczycach w środę przez cały dzień, bądź w Stadnikach czy Szczyrzycu.
   W naszej parafii podczas Triduum Paschalnego będziemy posługiwać w konfesjonale godzinę przed nabożeństwami i w miarę naszych możliwości.
 4. We wtorek nawiedzimy chorych:
  • od 9:00 Wiśniowa,
  • od 15:00 Wierzbanowa, Kobielnik i Poznachowice Dolne.
 5. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
 6. Wielki Czwartek – celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa Mszą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ciemnicy. Adoracja potrwa do godziny 24:00.
 7. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.
 8. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela.
  • Nie korzystamy z muzyki rozrywkowej,
  • O godzinie 15:00 Droga Krzyżowa i od tej godziny staramy się rozpocząć nasze świętowanie,
  • Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godzinie 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa przez całą noc.
  • O godzinie 22:00 czuwanie poprowadzi schola,
  • Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej,
  • W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 9. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godzinie 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego przeżyjemy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny od godziny 9:00 do 13:00 co pół godziny (9:00, 9:30, 10:00, 10:30 itd.).
  • Święcenie pokarmów będzie tylko w kościele parafialnym,
  • W wielką sobotę nie ma spowiedzi.
   Świętowanie zmartwychwstania rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godzinie 19:00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.
  • W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.
 10. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W niedzielę o godzinie 6:00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godzinie 9:00 11:00 i (już!) 18:00.
  • W wielką niedzielę, która jest III niedziela miesiąca będzie składka inwestycyjna.
 11. Bardzo gorąco dziękujemy rodzicom młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania i samej młodzieży także za wczorajsze wiosenne prace przy świątyni. Zostały zainstalowane ławki wokół naszego kościoła wraz z utwardzeniami przy nich, Składam serdeczne podziękowania za pomoc w zakupie tych utwardzeń wraz z potrzebnymi dodatkami.
 12. Sprzątane świątyni w sobotę od godziny 14:00 po zakończeniu poświęcenia pokarmów. Troskę o czystość naszej świątyni powierzam mieszkańcom Poznachowic Dolnych z rejonu VII:
  • Kowalczyk 25,
  • Szymoniak 43,
  • Burkat 65,
  • Kowal 83,
  • Kowal 101,
  • Kubowicz 61,
  • Dudzik 37,
  • Jasek 41.

Opublikowano przez w dniu 10 kwietnia 2022 w Ogłoszenia parafialne