WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII ŚWIĘTEGO MARCINA
W WIŚNIOWEJ


 1. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.
 2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
 3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Msze Święte tego dnia o godzinie 7:00, 9:00 i 18:00.
 4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Dotyczy to wiernych pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w zabawach, dyskotekach czy weselach!!!
 5. Kiedy przeżywaliśmy pandemię wydawało się, że nic gorszego nas spotkać nie może i… mamy tuż za granicą najprawdziwszą, krwawą wojnę. Kochani, to kolejny znak od Pana Boga dany światu, który odwraca się od Stwórcy. Jako wspólnota ludzi wierzących nie możemy pozostać w strachu, rozpaczy czy panice. Rozpoczynamy szturm modlitewny do Stwórcy, by uratował Ukrainę i nasz naród i zmiłował się nad nami.
  I tak:
  • dziś po Mszy świętej zaśpiewamy suplikacje przed Najświętszym Sakramentem,
  • w poniedziałek o godzinie 20:00 różaniec „w świetle gromnicy” w intencji pokoju,
  • w środę popielcową po Mszy świętej wieczornej adoracja w ciszy do godziny 24:00. Post i modlitwa to najpotężniejszy oręż człowieka wobec zła i szatana.
   Składka na Mszach świętych w środę popielcową jest przeznaczona jako dar dla ogarniętej wojną Ukrainy – zgodnie z zaleceniem naszego episkopatu,
  • na Czas Wielkiego Postu rozpoczniemy parafialną pokutę pod hasłem: jeden dzień postu o chlebie i wodzie  w intencji o pokój (tylko dla dorosłych). Pod chórem na stoliku będą karteczki z zaznaczonym dniem postu. Każdy, kto chce, niech wylosuje sobie kartkę z wyznaczonym dniem. W ten sposób w każdym dniu wielkiego postu ktoś z naszej wspólnoty będzie ten post zachowywał.
 6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek:
  • spowiedź święta w tych dniach od godziny 17:00,
  • w czwartek zmianka tajemnic różańca świętego,
  • w piątek nabożeństwo drogi krzyżowej w tradycyjnych godzinach.
 7. W sobotę przypada liturgiczne święto świętego Kazimierza, królewicza.
 8. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu. A ten Wielki Post rozpoczniemy od rekolekcji parafialnych.
 9. W minioną niedzielę mieliśmy składkę gospodarczą w naszej parafii. Wyniosła ona ok. 45.550 zł. Za Tę ogromną życzliwość i ofiarność z serca dziękujemy. Bóg zapłać.
 10. Z naszych spraw gospodarczych w tym tygodniu udało się nam zainstalować instalację fotowoltaiczną i choć została zainstalowana na plebanii zabezpiecza głównie potrzeby elektryczne naszej świątyni – przede wszystkim ogrzewania.
 11. Z bardzo radosnych ogłoszeń: w ostatnim czasie kuratorium krakowskie zorganizowało olimpiadę wiedzy o Biblii dla uczniów szkoły podstawowej. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dwóch naszych parafian: Kamil Burkat i nasz ministrant Marcin Tomera. Gratulujemy finalistom i ich rodzicom Trzymamy kciuki za udany finał.
 12. W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty Marię Bednarz. Niech Bóg obdarzy naszą siostrę udziałem w radościach raju. Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…
 13. Pan Wójt gminy wraz ze strażakami organizuje zbiórkę środków opatrunkowych dla potrzebujących na Ukrainie. Bliższe dane na stronie internetowej (Strona Gminy Wiśniowa, Facebook Gminy Wiśniowa, Facebook OSP Wiśniowa, Blog OSP Wiśniowa).
 14. Składamy serdeczne Bóg zapłać za troskę o czystość kościoła w minionym tygodniu, na przyszły tydzień powierzam tę troskę rodzinom z Poznachowic Dolnych: – rejon I – Przysiółek „Kretówki”.

Opublikowano przez w dniu 28 lutego 2022 w Ogłoszenia parafialne